Jabłka wymagają chłodu. O przechowywaniu jabłek

Targi maszyn rolniczych
21 stycznia 2020
VAT-owe porady dla rolników
23 stycznia 2020

Jabłka wymagają chłodu. O przechowywaniu jabłek

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Zbiory z wybranych odmian jabłoni rozpoczynają się już pod koniec letnich wakacji. Jednak samo zebranie jabłek to jeszcze nie wszystko.

Następnie należy zapewnić im właściwe warunki do przechowywania, aby mogły one wytrzymać jak najdłużej.

Polska jest jednym z największych producentów jabłek w Europie. Eksportujemy je do różnych krajów świata. Różnorodne odmiany dostępnych w sklepach jabłek mogą zadowolić najbardziej wymagających klientów.

Pierwsze zbiory jabłek rozpoczynają się najczęściej w sierpniu. Aby określić najlepszy moment, sadownicy często przeprowadzają specjalny test skrobiowy. Nie wymaga on specjalnego wyposażenia. Należy zastosować roztwór jodku potasu i sprawdzić jego reakcję ze skrobią z owoców, a następnie porównać wynik z tablicą skrobiową.

Jabłka lubią zimne warunki

Aby jabłka po zebraniu przez długi czas mogły zachować swoją świeżość, umieszcza się je w specjalnych przechowalniach. Żeby ograniczyć wówczas proces ich dalszego dojrzewania się, a tym samym także psucia, należy zapewnić im odpowiednio niską temperaturę. Stopniowe schładzanie jest bardzo ważne, ponieważ można wówczas uniknąć tak zwanej miękkiej oparzeliny chłodniowej.

Zaleca się, aby w pierwszym dniu przechowywania jabłek obniżać stopniowo temperaturę w chłodni aż do osiągnięcia poziomu 4 stopni Celsjusza. Gdy temperatura nocą spada do około 10 stopni Celsjusza, można pozostawić skrzynki z owocami na zewnątrz, a potem, o poranku, umieścić je w chłodni.

Docelowo, temperatura w chłodni powinna plasować się na poziomie od 2 stopni do 3 stopni Celsjusza. Jednocześnie duże znaczenie posiada właściwa wilgotność powietrza. Powinna być ona podwyższona i wynosić około 90 proc.

Chłodnie na owoce – dostępne różne technologie

Chłodnie przeznaczone do przechowywania owoców mogą tworzyć różne atmosfery przechowalnicze.

Aktualnie do dyspozycji są cztery główne technologie chłodnicze, a mianowicie:

  • NA – normalna atmosfera
  • MA – modyfikowana atmosfera
  • KA – kontrolowana atmosfera
  • ULO – niskotlenowa atmosfera

NA – normalna atmosfera

W normalnej atmosferze panują standardowe wartości tlenu oraz azotu w proporcjach 21 proc. oraz 78 proc. Chłodnia zmienia wtedy temperaturę na niższą za pomocą odpowiednich urządzeń chłodniczych. Nie ma możliwości zmiany składu atmosfery.

MA – modyfikowana atmosfera

Atmosfera modyfikowana pozwala na zmianę parametrów powietrza – zawiera ono 16 proc. tlenu, 5 proc. dwutlenku węgla, natomiast resztę gazów stanowi azot. Dzięki takiej zmianie dochodzi do zmniejszenia ilości tlenu w procesach fizjologicznych zachodzących w owocach. Przy skrzyniach umieszcza się wapno hydratyzowane w workach, które absorbuje nadmiar dwutlenku węgla.

KA – kontrolowana atmosfera

W chłodniach o atmosferze kontrolowanej ilość dwutlenku węgla to najczęściej 5 proc., tlenu – 3 proc., natomiast reszta to azot. Ilość tlenu kontroluje się wtedy przez zmianę poziomu azotu. Nadmiar dwutlenku węgla wchłaniany jest przez płuczki węglowe albo płuczki wapienne. Takie chłodnie najczęściej wykorzystują mechanizmy sterowania komputerowego połączone z zaawansowaną aparaturą pomiarową.

ULO – niskotlenowa atmosfera

W atmosferze niskotlenowej zawartość tlenu wynosi poniżej 1,5 proc., dwutlenku węgla – 1,5 proc. natomiast resztę stanowi azot. To jedne z najbardziej zaawansowanych chłodni, które wyposażone są w specjalistyczne urządzenia pomiarowe i regulacyjne. Chłodnie te wymagają także stosowania gazoszczelnych przegród.

Uwaga na choroby przechowalnicze jabłek!

Zapewnienie jabłkom odpowiedniej atmosfery nie jest jednak stuprocentową gwarancją, że nie pojawią się żadne choroby przechowalnicze. Jakie z nich mogą najczęściej dotykają zbiory?

Szklistość miąższu

Pierwsze symptomy tego schorzenia można zobaczyć jeszcze przed zbiorem owoców. Miąższ przybiera wtedy szklisty wygląd, co jest konsekwencją nadmiernego przesycenia wodą. Objawy te można zobaczyć po przekrojeniu jabłek, ale niekiedy widoczne są nawet przez skórkę. Dodatkowo, może towarzyszyć im także brązowienie skórki przy szypułce.

Gdy szklistość miąższu nie jest duża, można odwrócić tę dolegliwość przez przechowywanie owoców w nieco wyższej temperaturze. Chorobie tej można zapobiegać przez zmniejszenie ilości nawozów azotowych, a także przez unikanie przedwczesnych zbiorów. Ponadto przechowywanie zbiorów w chłodniach KA może zapobiegać zbrązowieniom.

Szara pleśń jabłek

Schorzenie wywoływane przez grzyby Botrytis cinerea, czyli gronkowca szarego, które atakują jabłonie jeszcze w okresie kwitnienia. Powoduje gnicie jabłek od środka. Daje efekt marszczenia się skórki, a końcowo owoc pokrywa się szarawym nalotem pleśni. Może ona obejmować także wiele stykających się ze sobą owoców.

Mokra zgnilizna

Na jabłkach pojawiają się jasnobrązowe i miękkie plamy. Jabłka następnie szybko gniją, wydzielając nieprzyjemny zapach. To choroba, która może wywołać duże szkody wśród zebranych już owoców.

Rozpad chłodniczy

W chorobie pojawia się brązowienie miąższu i jego fermentowaniem. Najczęściej pojawia się ona przy przechowywaniu jabłek w za niskiej temperaturze.

Parch przechowalniczy

Choroba objawia się przez powstawanie ciemnych lub czarnych plam na jabłkach. Owoce nie gniją, ale więdną. Zakażenie parchem najczęściej ma miejsce jeszcze w sadzie.

Gorzka zgnilizna owoców

Schorzenie to wywoływane jest przez grzyby Pezicula. Powoduje widoczne na skórce małe, brązowe plamy, które na brzegach przybierają jaśniejszą barwę. Miąższ, który zajęty jest przez chorobę, ma gorzki smak.