Hodowla królików belgijskich dla początkujących – co warto wiedzieć?

Dzierżawa jeziora - o czym warto pamiętać?
Dzierżawa jeziora – o czym warto pamiętać?
24 stycznia 2020
Marihuana lecznicza – różnice pomiędzy CBD a THC
27 stycznia 2020

Hodowla królików belgijskich dla początkujących – co warto wiedzieć?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Króliki belgijskie, inaczej olbrzymy belgijskie, to rasa popularna także w Polsce. Są one hodowane w szczególności na cele futerkowe i mięsne, ale również mogą być domowymi pupilami.

O czym warto pamiętać przy zakładaniu hodowli królików belgijskich?

Króliki rasy olbrzym belgijski są znane głównie z powodu swoich wymiarów oraz ciężaru. Mogą one mierzyć nawet do 90 cm oraz osiągać masę ciała do 10 kg! Dzisiaj hodowla tych królików jest coraz bardziej popularna również w Polsce.

Skąd dokładnie wzięła się tak charakterystyczna rasa królików? Co wyróżnia ją na tle innych ras królików? W jaki sposób można rozpocząć swoją hodowlę?

Skład wzięły się olbrzymy belgijskie?

Olbrzymy belgijskie to jedna z najstarszych ras królików, której hodowla rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku. Pierwsze doniesienia na jej temat dochodzą aż do 1825 roku. Króliki te, jak można domniemywać po ich nazwie, wywodzą się z Belgii, a dokładnie z regionu Flandrii – stąd też często nazywane są flandryjskimi. Pierwsze ich hodowle zaczęto zakładać w okolicy miast Gent.

Do powstania rasy wyróżniającej się tak dużymi wymiarami oraz masą ciała przyczyniło się krzyżowanie ze sobą różnych ras o przeznaczeniu mięsnym oraz futerkowym. Następnie, jeszcze w XIX wieku, króliki belgijskie zostały wywiezione do Ameryki, by tam dalej doskonalić rasę, głównie w celu powiększania masy ciała.

Na początku XX wieku króliki rasy olbrzym belgijski zaczęły pojawiać się na wystawach. Teraz znane są na całym świecie – spotykane są także w Polsce w specjalnych hodowlach, lecz mogą służyć również jako zwierzęta domowe.

Olbrzymy belgijskie na tle innych ras królików

Jak zostało wspomniane, króliki rasy olbrzym belgijski to rzeczywiście króliki olbrzymy. Dorosłe osobniki ważą najczęściej około 6-7 kg, ale zdarza się, że dochodzą one nawet do 10 kg. Samice na ogół posiadają większą masę ciała od samców.

Wraz z dużą wagą w parze idzie także znaczna długość. Królik ten może mierzyć nawet do 90 cm. Posiada także długie, sztywne uszy. Ich długość może wynosić nawet do 20 cm.

Pod względem swoich gabarytów króliki rasy olbrzym belgijski najczęściej porównywane są do baranów francuskich. Barany francuskie osiągają masę ciała do 6-6,5 kg. Posiadają przy tym dłuższe, zwisające uszy, których długość może dochodzić do 45 cm.

Króliki olbrzymy belgijskie mogą posiadać kilka odmian barwnych. Wyróżnia się przede wszystkim odmiany:

  • szarą
  • zającowatą
  • żelazisto-szarą
  • niebieską
  • czarną
  • szynszylowatą
  • białą
  • żółtą

Hodowla królików belgijskich

Króliki belgijskie wymagają odpowiedniego zaplecza, aby rozpocząć hodowlę. Na co należy zwrócić uwagę?

Hodowcy muszą zaopatrzyć się wówczas w odpowiednio duże klatki, które będą w stanie pomieścić tak rosłe osobniki. Ważne jest również zapewnienie im właściwego pożywienia.

Nieprawidłowo karmione króliki rasy olbrzym belgijski mają tendencje do karłowacenia. Ponadto hodowcy, którzy chcą powiększać swoje stada, powinni przestrzegać zasad ich rozmnażania, by efektem były duże, zdrowe osobniki.

Karmienie olbrzyma belgijskiego

Olbrzymy belgijskie to zwierzęta roślinożerne. Zasady ich diety są analogiczne do diet innych ras królików. Co zatem powinno znaleźć się w menu takiego królika?

Króliki olbrzymi chętnie jedzą świeżą, zieloną lucernę, która uznawana jest za ich przysmak. Także można podawać im świeże warzywa, w tym lubianą marchewkę oraz kapustę.

Żywienie powinno być uzupełnione również o wysokiej jakości paszę, na przykład w formie ziaren albo śruty z pszenicy, jęczmienia, kukurydzy lubo owsa. Podawać można też otręby owsiane i jęczmienne.

Karmienie królików powinno odbywać się kilka razy dziennie.

Rozmnażanie olbrzyma belgijskiego

Królik belgijski osiąga dojrzałość płciową w zależności od płci. W przypadku samic to 8-10 miesięcy, natomiast dla samców to około 12 miesięcy.

Rasa ta jest dość płodna, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że przez nieprawidłowe żywienie można doprowadzić do karłowacenia osobników.

Rozmnażanie królików belgijskich powinno odbywać się w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu albo też w klatce. Należy także zapewnić właściwe warunki samicy na czas ciąży, porodu oraz połogu. Młode można przenieść do innych klatek po około 2 miesiącach.

Najlepiej zacząć od mniejszego stada

Osoby początkujące powinny pamiętać o tym, żeby na start założyć mniejszą hodowlę królika belgijskiego. Pozwoli to wtedy na bliższe zapoznanie się ze specyfiką jej prowadzenia i pomoże w podjęciu decyzji o kontynuacji. Dopiero w następnej kolejności można powiększać stado, dbając jednocześnie o to, aby stale zapewniać mu właściwe warunki do życia i rozrodu.

Wiele wartościowych informacji dotyczących hodowania królików belgijskich można znaleźć obecnie także na forach internetowych poświęconych tej właśnie rasie.

Hodowcy wymieniają się także swoimi doświadczeniami w trakcie wydarzeń branżowych, w tym między innymi targów oraz wystaw.

Podsumowując, założenie własnej hodowli królika rasy olbrzym belgijski może być interesującą propozycją dla rolników chcących rozszerzyć swoją działalność, dla każdego, kto poszukuje dodatkowego źródła dochodu, a także radości, ponieważ króliki te mogą być także doskonałymi towarzyszami!