Poczta Polska nie dostarcza listów do gospodarstw gdzie zatrudnieni są Ukraińcy !?
16 czerwca 2020
Nietypowe znalezisko w mińskich lasach
17 czerwca 2020

Hodowla indyków w Polsce.

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

W ostatnim czasie na naszym rynku wielką popularnością mogą się cieszyć indyki. Co jest tego przyczyną?

Na pewno jednym z najważniejszych powodów wzrostu ich popularności jest coraz bardziej cieszący się zdrowy styl życia oraz jedzenia. Mięso indycze jest jednym z najzdrowszych produktów mięsnych, ponieważ charakteryzuje się wysokimi walorami odżywczymi i smakowymi. Pomimo iż indyki są jednymi z najbardziej wymagających ptaków hodowlanych, to jednak ten fakt nie odstrasza hodowców. W Polsce popularna stała się przydomowa hodowla tego ptactwa. 

 

Jakie ptactwo wybrać, aby się opłacało:

Stosowane są dwa systemy dostarczania tuczu do gospodarstw. Jednym z systemów jest zakup piskląt indyczych z wylęgarni. Ta metoda jest bardziej ekologiczna, lecz trudniejsza. Młode pisklę jest bardzo delikatne do około 3 tyg. życia mogą pojawić się duże straty. 

Drugą metodą jest zakup już odchowanych 6-7 tyg. piskląt. Ta metoda jest dużo bezpieczniejsza, ale też i droższa. Indyczęta fachowo wychowane już w wieku 6-7 tyg. robią się samodzielne i odporne na czynniki zewnętrzne. Co daje nam łatwiejszy, dalszy ich chów.

 

Własna wylęgarnia.

W momencie, kiedy postawimy na własną wylęgarnię, powinniśmy starannie wybrać indyczki. Do rozmnażania nadają się indyczki typu lekkiego lub średniego. Zanim je posadzimy na jajka, musimy mieć pewność, że ptak jest zdrowy bez żadnych pasożytów i chorób, ponieważ to może przenieść się na młode. Dla lepszego wylęgu oraz późniejszego chowu najlepiej jak nasadzimy dwie indyczki w jednym czasie, a po wylęgnięciu się piskląt zalecane jest, aby przerzucić maluchy do jednej matki. Równie starannie powinniśmy dobrać indora. Jakie cechy powinien mieć odpowiedni indor. Przede wszystkim powinien być prawidłowo zbudowany. Nie zaleca się brać do rozpłodu indorów z krzywym i wygiętym grzbietem, o bardzo wąskich piersiach, zbyt cienkiej szyi czy krzywych nogach. Odpowiedni wybór indora ma duże znaczenie na późniejsze potomstwo. 

 

Jakie jaja do wylęgu.

Jajko jedno z najważniejszych produktów do rozmnożenia ptactwa. Więc ich dobór też jest bardzo ważny. Jednym z kryteriów, jakie powinno spełniać to: nie powinno mieć więcej niż dwa tyg. Bezpośrednio po zniesieniu, jeszcze przed inkubacją zalecane jest przechowanie takich jajek przez kilka dni. Bardzo ważne są też warunki przechowywania/magazynowania ich, co ma ogromny wpływ później na wyniki lęgów. Jak wiadomo, zarodki zaczynają się rozwijać w jajowodzie samicy, lecz w momencie, gdy jajko trafia do środowiska o mniejszej temperaturze rozwój zarodka się zatrzymuje. Dlatego też takie ważne jest umieszczenie takiego jajka w inkubatorze lub pod nasiadką co pozwala na dalszy jego rozwój.

 

Wybór ściółki.

Jeżeli chodzi o ściółkę to najlepiej i najbezpieczniej sprawdzą się suche i czyste wióry z miękkiego drewna. Układamy je w gnieździe na grubości około 5-8 cm. Drugim materiałem nadającym się na ściółkę jest słoma ścielimy ją również w gnieździe na grubości około 8-10 cm. Pamiętajmy, aby powierzchnia w kręgu gniazda była lekko ubita i miała gładką powierzchnię. Niezależnie od tego, jaka będzie ściółka to musimy zwrócić uwagę na to, aby nie zawierała grzybów, pleśni co jest bardzo niebezpiecznie dla ptactwa. Nie ważne, jaki rodzaj ściółki wybierzesz czy to będą wióry, czy słoma ,oba rodzaje można spryskać preparatem dezynfekującym i grzybobójczym. 

 

Światło i temperatura 

Odpowiednie światło jest jednym z ważniejszych czynników, które są potrzebne do prawidłowego chowu ptactwa. W pierwszych dniach chowu dzień świetlny trwa 24 h. od następnego dnia trzeba stopniowo zmniejszać natężenie światła. Światło powinno być dostosowane indywidualnie do każdego stada. Sztucznej kwoki używamy w przypadku gdy weźmiemy młode pisklęta z wylęgarni, ono pomoże nam utrzymać odpowiednią temp. ciał indyków. Odpowiednia temp pod kwoką powinna być równa 33-36 st. Indyki to jedyny gatunek ptaków o takich wysokich wymaganiach. W ich hodowli niebezpieczna jest za wysoka temp., ale też nie może być za niska. Zbyt duże i częste wahania między temp. źle wpływają na wzrost i zdrowie indyków. Dlatego wskazana jest obserwacja tuczu, która pozwala na dostosowanie odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju.

 

Chów ekologiczny, czyli ptactwo na wybiegu.

Kolejnym ważnym elementem, stosowanym przy ekologicznym chowie ptactwa jest wybieg. Aby móc puszczać młode indyczki na wybieg muszą być one dobrze opierzone, tak aby nie gubiły swojej temp. Najlepszym momentem w ciągu dnia na wypuszczenie ptactwa jest pora poranna, ponieważ mają więcej czasu, aby przywyknąć do nowych warunków. 

Teren wybiegu dla indyków nie powinien być wcześniej wykorzystywany dla innych gatunków ptaków. Aby uniknąć niepotrzebnych zachorowań w stadzie, powierzchnia na wybiegu powinna być sucha. A sam wybieg powinien znajdować się na suchym terenie tak, aby po deszczach nie stały tam kałuże. Przynajmniej raz w tygodniu należy przenieść opłotowanie, aby miały większy dostęp do różnych części placu. Przy wolnym chowie  żywienie tuczy nie jest wymagające. Wystarczy karma o niższej wartości pokarmowej, która jest odpowiednio i dobrze wykorzystywana przez ptactwo.