Grzyb w zbożu ozimym – oprysk na grzyba w pszenżycie ozimym

Z roku na rok Polacy kupują coraz mniej chleba
13 stycznia 2020
Produkcja cukru z buraków w Polsce coraz większa
15 stycznia 2020

Grzyb w zbożu ozimym – oprysk na grzyba w pszenżycie ozimym

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Zboża ozime narażone są na liczne niebezpieczeństwa. Dużym zagrożeniem są nie tylko chwasty czy szkodniki.

Wielu rolników walczy także z groźnymi chorobami, które mogą stać się przyczyną obniżenia plonu nawet o połowę!

Problem ten dotyka także rolników uprawiających pszenżyto ozime. Jak można zapobiegać i leczyć choroby grzybicze tego zboża?

Pszenżyto ozime to popularne zboże, które uprawiane jest w różnych regionach Polski. Wymaga ono odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu, w tym między innymi właściwych wymagań wodnych. Lubi ono umiarkowane, równomierne opady. Jest także dość wrażliwe na niekorzystną pogodę.

Ochrona pszenżyta nie jest trudna, niemniej jednak nie oznacza to wcale, że jego uprawa nie jest w ogóle podatna na żadne zagrożenia. Głównym problemem są tutaj chwasty, a także choroby grzybicze, które mogą doprowadzić do znacznych start w ziarnie.

Jakie choroby grzybicze najczęściej dotykają pszenżyta ozimego? W jaki sposób można im zapobiegać i jak z nimi walczyć?

Grzyb w zbożu – utrapienie rolników

Choroby grzybicze, w tym także pleśniowe są dużym utrapieniem dla rolników. Mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Dotykają one wielu różnych zbóż, w tym między innymi pszenżyta ozimego, które wysiewane jest w chłodnych porach.

Zbyt wysokie opady, a także nieodpowiednia jakość gleby mogą doprowadzić do pojawienia się chorób grzybiczych pszenżyta ozimego. Wówczas rolnik powinien zacząć działać od razu. Tylko właściwa, szybka reakcja będzie mogła ochronić plony przed znacznym zmniejszeniem.

Najczęstsze choroby grzybicze pszenżyta ozimego

W pszenżycie ozimym mogą zacząć rozwijać się różnego rodzaju grzyby i pleśnie. Jakie schorzenia stanowią największe zagrożenie dla plonów?

Mączniak prawdziwy

To jedna z poważniejszych chorób grzybiczych pszenżyta ozimego. Pojawia się zasadniczo na terenie całego kraju. Wówczas na roślinie można zauważyć charakterystyczne naloty w kolorze białym, posiadające gąbczastą strukturę. Początkowo rozwijają się na liściach oraz źdźbłach, aby następnie objąć kłosy.

Mączniak prawdziwy może zmniejszyć plony nawet o 40 proc. Jest on tym bardziej niebezpieczny, że szybko przyzwyczaja się do różnych środków ochrony roślin.

Septorioza

Pszenżyto ozime podatne jest także na septoriozę. Można rozpoznać ją poprzez wydłużone plamy w jasnym kolorze, które z czasem zaczynają przybierać kolor brązowy i prowadzą do obumarcia tkanek. Na roślinie można zobaczyć także owocnie w kolorze czarnym i w kształcie kropek.

Straty wywołane przez septoriozę pszenicy ozimej mogą wynosić nawet 1/3 plonów. Jeszcze niższe plony mogą pojawić się w okresach wilgotnych oraz ciepłych.

Rdza pszenżyta

Pszenżyto jest także narażone na pojawianie się innej popularnej choroby grzybiczej, a mianowicie rdzy. Zagrożeniem są w tym przypadku zarówno żółta, jak i brunatna odmiana rdzy pszenżyta.

Choroby te dają podobne symptomy, a mianowicie widoczne na liściach skupiska zarodników w kolorze żółtym lub też brązowawym. Prowadzą one do obumierania liści, co przekłada się na wysokie straty plonów.

Jak zapobiegać chorobom grzybiczym pszenicy ozimej?

Chorobom grzybiczym, które mogą dotykać pszenicy ozimej, można zapobiegać. W tym celu wykonuje się opryski pól specjalnymi preparatami grzybobójczymi – fungicydami. Zmniejszają one ryzyko rozwoju niebezpiecznych infekcji roślin, które prowadzą do obniżenia plonowania.

Fungicydy stosuje się zapobiegawczo najczęściej od początku fazy strzelania zboża w źdźbło do końca fazy kwitnienia.

W preparatach tych stosuje się różne rodzaju substancje aktywne, wśród których znajdują się między innymi:

  • piraklostrobina
  • prochloraz
  • propikonazol
  • spiroksamina
  • triadimenol

Zanim jednak rolnik zdecyduje się na przeprowadzenie oprysku, powinien on dowiedzieć się, jakie jest zagrożenie dla jego pół. Wówczas można dobrać odpowiednie środki, które będą mogły przynieść najlepsze rezultaty.

Warto przy tym wskazać, że grzyby zakażające pszenżyto ozime mogą uodparniać się na stosowane fungicydy. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie różnych rodzajów środków grzybobójczych naprzemiennie, co pozwala na uzyskanie maksymalnej skuteczności.

Opryski powinno się przeprowadzać w okresie bezwietrznym oraz bezdeszczowym. Może zapobiec to przenoszeniu się substancji ze środków ochrony roślin na inne uprawy, a także przeciwdziała ich szybszemu wymywaniu.

Leczenie chorób pochodzenia grzybiczego w pszenicy ozimej

Rolnik musi przeprowadzić opryski także wtedy, gdy zauważa na swoich plonach objawy chorób grzybiczych. Szybka reakcja jest tutaj bardzo ważna, ponieważ możliwe jest wtedy zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się schorzenia i obejmowaniu większych areałów.

Producenci środków ochrony roślin mogą zapewnić swoim klientom dostęp do szerokiej gamy preparatów przeznaczonych na różne typy chorób grzybiczych zbóż, w tym pszenżyta ozimego. Właściwy dobór odpowiednich preparatów pozwoli na szybkie zatrzymanie postępu choroby.

Podsumowując, grzyb w pszenicy ozimej stanowi bardzo duże zagrożenie dla plonowania. W związku z tym rolnik powinien pamiętać o tym, aby odpowiednio reagować w razie występowania zagrożenia. Dobór właściwych specyfików może przynieść optymalne rezultaty.