GK GPW rozszerza ofertę produktową na giełdowym rynku rolnym

Przewrócona cysterna z mlekiem pod Bydgoszczą.
27 lipca 2020
Wyjątkowa pomoc w związku z Covid – uwagi KRIR
27 lipca 2020

GK GPW rozszerza ofertę produktową na giełdowym rynku rolnym

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

  • Z dniem 24 lipca br. działająca w ramach GK GPW Towarowa Giełda Energii (TGE) wprowadza na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) możliwość handlu  wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C
  • Obrót żytem na RTRS będzie, podobnie jak pszenicą, prowadzony w formule rynku kasowego w systemach kursu jednolitego i aukcyjnym
  • Od uruchomienia RTRS na rynku funkcjonują 32 autoryzowane magazyny oraz dopuszczone są 3 domy maklerskie

 

Od 24 lipca br. zaczyna obowiązywać zaktualizowany Regulamin Rynku Towarów Rolno-Spożywczych i Regulamin Uczestnictwa w Systemie Magazynów Autoryzowanych, które umożliwiają rozpoczęcie handlu żytem klasy B i C na RTRS. Obrót nowym, drugim po pszenicy produktem na RTRS, będzie prowadzony w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot), co oznacza, że zawarte transakcje podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

 

Obrót żytem, podobnie jak pszenicą, będzie odbywał się w dwóch równolegle funkcjonujących systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym. Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach. Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie. Z kolei system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto.

Podstawą działania Platformy Żywnościowej jest TGE, IRGiT i Magazyny Autoryzowane. Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa – bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane – wysoką jakość przechowywanego towaru. Okres pilotażowy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku.

 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/gk-gpw-rozszerza-oferte-produktowa-na-gieldowym-rynku-rolnym