Co to jest eko i dlaczego jest droższe niż normalna żywność?

Pole od stycznia do grudnia
17 lutego 2020
Obostrzenia zakupu ziemi. Kiedy może rolnik, a kiedy cywil?
19 lutego 2020

Co to jest eko i dlaczego jest droższe niż normalna żywność?

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Teraz także w Polsce można kupować różne produkty ekologiczne oznaczone specjalnym zielonym liściem.

Czym jednak dokładnie są takie eko produkty, jakie posiadają zalety i dlaczego trzeba zapłacić za nie więcej niż za normalne artykuły spożywcze?

Zdrowa żywność to podstawa zdrowej diety. Aby można było cieszyć się dobrym samopoczuciem na lata, warto wybierać także taką, która jest produkowana sprawdzonymi, naturalnymi metodami. Te wymagania spełnia żywność ekologiczna.

Aktualnie coraz więcej sklepów w Polsce oferuje żywność eko. Dostępna jest ona także w popularnych dyskontach spożywczych. Można rozpoznać ją po specjalnym oznakowaniu unijnym – symbolu liścia składającego się z gwiazdek. Takie produkty spożywcze cieszą się rosnącym powodzeniem. Nie każdy jednak nadal wie, czym dokładnie jest taka żywność, a także dlaczego warto ją wybierać.

Żywność ekologiczna – co to jest?

Żywnością ekologiczną określa się nieprzetworzone albo przetworzone produkty spożywcze roślinne oraz zwierzęce, które są wytwarzane w gospodarstwach ekologicznych i odpowiednich zakładach posiadających certyfikację ekologiczną.

Takie produkty spożywcze są wolne od sztucznych nawozów, genetycznych modyfikacji, pestycydów, a także innych szkodliwych dodatków, na przykład barwników, konserwantów, polepszaczy.

Dużym plusem żywności ekologicznej jest także jej mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Gospodarstwa produkujące eko żywność nie są tak ekspansywne, nie stosują środków ochronnych mogących mieć negatywny wpływ na naturę. W rezultacie nie prowadzą do nadmiernego wyeksploatowania środowiska.

Produkcja żywności ekologicznej jest ściśle regulowana przepisami prawa. W związku z tym konsument może mieć wówczas pewność, że otrzymuje taki produkt, który będzie mógł spełnić odpowiednie normy jakościowe.

Jak produkuje się żywność eko?

Aby rolnik mógł zacząć produkować żywność ekologiczną, musi on odpowiednio się do tego przygotować. W tym celu konieczne jest odbycie okresu 2-3 lat karencji, gdy na polach nie stosuje się żadnych sztucznych nawozów i pestycydów. W rezultacie w glebie nie znajdują się żadne szkodliwe składniki.

Gospodarstwa rolnicze muszą korzystać także z określonych materiałów siewnych spełniających właściwe normy. Mogą używać jedynie dopuszczonych metod ochrony roślin, na przykład nawozów organicznych produkowanych we własnym zakresie, nawozów na bazie naturalnych kopalin.

Produkcja żywności ekologicznej jest jednocześnie stale nadzorowana przez odpowiednie jednostki certyfikujące, a także przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Dlaczego warto wybrać żywność ekologiczną?

Przejście na żywność ekologiczną jest związane z wieloma zaletami dla zdrowia, a także dla całego środowiska naturalnego.

Wśród najważniejszych zalet eko produktów spożywczych wskazuje się przede wszystkim na:

  • brak szkodliwych nawozów, pestycydów, metali ciężkich, konserwantów, GMO
  • lepsza koncentracja ważnych składników odżywczych ze względu na brak sztucznej stymulacji roślin do rozwoju
  • niski stopień przetworzenia lub brak przetworzenia dla jeszcze lepszych wartości prozdrowotnych
  • mniejsze zagrożenie powstawania alergii pokarmowych
  • redukcja negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne

Żywność ekologiczna ma pozytywny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Warto jednak zaznaczyć, że największe znaczenie posiada ona dla dzieci, których organizm jest bardziej podatny na gorszej jakości żywność. Również jest ona rekomendowana dla osób z chorobami przewlekłymi, seniorów, rekonwalescentów.

Zasadniczo, każdy, kto chciałby odżywiać się zdrowiej, może zyskać na kupowaniu produktów ekologicznych. Warto jednak zaznaczyć, że zawsze warto sprawdzić skład na etykiecie produktu oraz tabelę wartości odżywczej. Sam fakt, że żywność jest ekologiczna, nie znaczy, że automatycznie jest ona zdrowa. Dotyczy to w szczególności eko przekąsek, słodyczy i innych wysokoprzetworzonych produktów.

Dlaczego za żywność ekologiczną trzeba zapłacić więcej?

Konsumenci chcący kupować eko produkty spożywcze na pewno zauważą, że są one droższe niż żywność konwencjonalna. Co powoduje wyższe opłaty?

Wśród głównych przyczyn znajdują się przede wszystkim:

  • lepsza jakość produktów ekologicznych
  • większa czasochłonność oraz pracochłonność produkcji – konieczne jest stosowanie także prac ręcznych
  • zmniejszone plony w porównaniu z przemysłowymi uprawami i hodowlą – w eko gospodarstwach nie stosuje się nawozów sztucznych, środków ochrony roślin

Szacuje się, że średnio koszt zakupu żywności ekologicznej w Polsce jest wyższy o około 20-30 proc. w porównaniu ze zwykłymi produktami spożywczymi. Warto jednak zaznaczyć, że ceny są coraz niższe, co ma także związek z faktem zwiększonej produkcji żywności eko oraz coraz częstszym kupowaniem jej przez klientów.

W związku z tym ekologiczne produkty spożywcze są atrakcyjną alternatywą dla zwykłej żywności, która wytwarzana jest przemysłowymi, także niezbyt zdrowymi oraz niebezpiecznymi dla środowiska naturalnego metodami.

Eko żywność to przyszłościowy wybór – w trosce o siebie oraz o naturę.