Afrykański pomór świń atakuje dużą chlewnię w Lubuskim – pierwszy raz w 2020 roku

Pandemia koronawirusa utrudniła odstrzał dzików w Wielkopolsce. Walka z ASF w cieniu walki z koronawirusem
23 marca 2020
Nowe ciągniki – które marki były liderami w lutym?
24 marca 2020

Afrykański pomór świń atakuje dużą chlewnię w Lubuskim – pierwszy raz w 2020 roku

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

Do tej pory w 2020 roku ASF notowano wyłącznie u dzików. Niestety, 20 marca wykonano badania, na podstawie których Główny Inspektorat Weterynarii opublikował informację o potwierdzeniu pierwszego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń. Wirus trafił do gospodarstwa hodującego ponad 23,7 tysiąca świń.

– Niestety w naszym powiecie w dniu wczorajszym potwierdzono wystąpienie pierwszego ogniska ASF w gospodarstwie rolnym – poinformowała 21 marca Iwona Brzozowska, Starosta Nowosolski. – Wystąpienie wirusa afrykańskiego pomoru świń u świń w gospodarstwie (ognisko ASF) wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań – dodała.

Wytyczne Inspekcji Weterynaryjnej na podstawie rozporządzenia ministerstwa rolnictwa mówią jasno: “wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone”.

W gospodarstwie ze stwierdzonym ogniskiem AS utrzymywano 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów). Hodowla znajduje się w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. W gospodarstwie była prowadzona produkcja prosiąt i warchlaków, nie utrzymywano tuczników.

Zobacz źródło aby przeczytać cały artykuł:
https://strefaagro.pl/mapa-asf-afrykanski-pomor-swin-atakuje-duza-chlewnie-w-lubuskim-pierwszy-raz-w-2020-roku/ar/c8-14876013