9 Sposobów na przygotowanie drożdży w domu

Nowe możliwości eksportowe dla polskich produktów rolno-spożywczych
4 kwietnia 2020
Szkodniki na polu – najwięksi wrogowie upraw
6 kwietnia 2020

9 Sposobów na przygotowanie drożdży w domu

RIR - Regionalny Portal Rolniczy

1. Drożdże z grochu

Bardzo lekki sposób na przygotowanie drożdży z grochu. Aby to zrobić, trzeba zmielić zwykły groch, ugotować w dużej ilości wody, a następnie umieścić w ciepłym miejscu. Po 2 dniach lub wcześniej na powierzchni pojawi się gęsta piana, która może zastąpić prawdziwe drożdże, tylko to będzie wymagało dużej ilości piany.

2. Drożdże z chleba i mleka

Będzie potrzeba 500 g razowego chleba, 1 litr kwaśnego mleka. Zalać chleb mlekiem, odstawić na jeden dzień w ciepłym miejscu. Przecedzić zakwas przez jedną warstwę gazy, ścisnąć i przecedzić ponownie przez trzy warstwy gazy. Teraz można użyć śmiało powstałego zakwasu do przygotowania ciasta.

3. Drożdże z rodzynek

Opłucz 150-200 g rodzynek w bieżącej wodzie i umieść w naczyniu z wysoką szyjką.  Zalej owoce ciepłą wodą tak, aby je przykryła i dodaj łyżkę cukru. Połóż na szyjkę kilka razy złożoną gazę i pozostaw naczynie na pięć dni w ciepłym i ciemnym miejscu. Fermentacja rozpoczyna się po 4-5 dniach.

4. Drożdże z pszenicy

Będziemy potrzebować: 200 g pszenicy, 2 łyżki cukru, 0,5 kg mąki pszennej. Najpierw trzeba namoczyć pszenicę i pozostawić ją do kiełkowania na 24 godziny, a następnie zmielić na papkę. Dodaj cukier i mąkę do zmielonej pszenicy, aby uzyskać gęstą owsiankę. Gotuj zakwas przez 20 minut na małym ogniu. Odstaw masę w ciepłe miejsce do dojrzewania na jeden dzień. Tak przygotowane drożdże można przechowywać w lodówce.  

5. Drożdże z piwa

 Rozcieńczyć szklankę mąki szklanką ciepłej wody i odstawić na sześć godzin. Następnie dodaj szklankę piwa i 1 łyżkę stołową cukru do mieszanki. Dobrze wymieszaj i umieść ferment w ciepłym miejscu. Gotowe drożdże na piwie są doskonale przechowywane nawet na zimno w szczelnie zamkniętej butelce.

 6. Drożdże ze świeżego chmielu.

 Umyty świeży chmiel umieszcza się w rondlu, wlewa wodę i gotuje przez około godzinę. Następnie bulion chmielowy schładza się, dodaje sól, cukier i dwie szklanki mąki pszennej. Tę masę należy dokładnie wymieszać i umieścić na dzień lub dwa w ciepłym miejscu. Następnie zetrzyj kilka gotowanych ziemniaków na drobnej tarce, dodaj do masy drożdżowej i ponownie umieść w ciepłym miejscu do fermentacji. Po dniu przygotowane drożdże wlewa się do innego pojemnika i szczelnie zamyka. Drożdże te stosuje się w ilości ¼ szklanki na 1 kg mąki.

7. Drożdże z ziemniaków

Aby przygotować drożdże, zetrzyj dwa duże ziemniaki na drobnej tarce. Następnie dodaj do nich jedną łyżeczkę cukru i jedna łyżka stołowa wody. Wymieszaj powstałą mieszaninę, pozostaw na pół dnia w ciepłym miejscu, a Wasze drożdże będą gotowe do użycia!

8. Drożdże z chleba

 0,5 kg chleba żytniego należy zmiażdżyć i zalać ciepłym kwaśnym mlekiem lub wodą (0,5 l), dodać od dwóch do trzech łyżek stołowych cukru i garść rodzynek. Następnie tę mieszaninę należy pozostawić do fermentacji w ciepłym miejscu na jeden dzień. Później należy przecedzić ją przez sito i wycisnąć chleb. Uzyskany zakwas trzeba zagęścić mąką aby uzyskać konsystencję śmietany i pozostawić go na kolejne 3 godziny. Po upływie tego czasu drożdże są gotowe do przygotowania ciasta.   

9. Drożdże ze słodu

Słód to skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż. Wymieszaj jedną szklankę mąki i pół szklanki  cukru, wlej 1 litr (5 szklanek) wody, wlej trzy pełne szklanki słodu do mieszanki, dokładnie wymieszaj i gotuj wszystko przez godzinę na małym ogniu. Następnie schłodź wywar i wlej go do szklanego naczynia, które połóż w ciepłym miejscu na jeden dzień. Voilà Drożdże są gotowe do użycia.