Jak nawozić zboża? Nawożenie zbóż jarych mocznikiem, obornikiem zbóż

Nawożenie zbóż ozimych ma ogromny wpływ na jakość plonów. Największe znaczenie ma zdecydowanie pierwsza wiosenna dawka azotu. Nieprawidłowa dawka może spowodować wiele negatywnych konsekwencji. Od nawożenie zależy m.in. obsada kłosów, co bezpośrednio przekłada się na wielkość plonu ziarna. Proces nawożenia zbóż powinien być racjonalnie zaplanowany.

Jakie nawozy pod zboża?

Wiele osób zastanawia się, kiedy siać nawozy pod zboża ozime. W pierwszej kolejności należy spróbować oszacować wielkość plonów. Duże znaczenie ma również zawartość składników mineralnych znajdujących się w glebie. Termin nawożenia azotem jest w dużej mierze uzależniony od zwyczajów panujących w danym regionie. Wielu rolników rozpoczyna nawożenie już na początku lutego. Nie czekają one na wzrost roślin, a głównym czynnikiem decydującym jest w tym przypadku temperatura. Jeśli jest ona ustabilizowana (przez kilka dni z rzędu osiąga ona wartość około 5 stopni Celsjusza), to można rozpocząć nawożenie azotem.

Jeśli jednak obawiamy się skoków temperatur, to powinniśmy nieco wstrzymać się z nawożeniem. Zwykle odbywa się ono w okresie wegetacji (końcówka lutego, czy też początek marca). Warto jednak pamiętać, że ciężko przewidzieć jest sytuację pogodową. Każdego roku termin nawożenia będzie więc inny. Plusem jest to, że żyto wykazuje wysoką odporność na przymrozki.

Dawka azotu uzależniona jest od stanu gleby. Właśnie dlatego każdego roku warto wykonać jej analizę. Nie jest to wysoki koszt, a mamy sto procent pewności, jaka dawka nawozu będzie odpowiednia. Dawki nawozów pod zboża nie powinny być dobierane przypadkowo, gdyż w ten sposób nigdy nie osiągniemy pożądanej wielkości plonów.
Nawożenie pogłówne zbóż odbywa się jesienią. Oprócz dostarczenia nawozu oraz siarki warto płytko zakwasić glebę. Dzięki temu rośliny nie będą miały problemu w pobraniu mikroskładników potrzebnych do wzrostu.

Nawożenie zbóż jarych mocznikiem

Nawożenie zbóż jarych mocznikiem wymaga wysokiej precyzji. Istotne jest to, aby nie przekroczyć wartości maksymalnego stężenia roztworu. Kiedy nawozić mocznikiem? Wszystko zależy od fazy rozwoju zboża. Dopuszcza się dokarmianie roztworem mocznikowym na etapie: początkowego krzewienia (18-20% mocznika w cieczy roboczej), pełnego krzewienia (16-18% mocznika w cieczy roboczej), początkowego strzelania w źdźbło (10-12% mocznika w cieczy roboczej), końcowego strzelania w źdźbło (6-8% mocznika w cieczy roboczej), kłoszenia (5-6% mocznika w cieczy roboczej), dojrzałości mlecznej (4-5% mocznika w cieczy roboczej). Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o tym, że nie nawozi się zboża jarego w okresie kwitnięcia.
Kiedy siać nawóz na zboża jare? Najlepiej w dni pochmurne lub wieczorem.

Nawożenie obornikiem zbóż

Nawożenie obornikiem zbóż odbywa się średnio co 4-5 lat. W przypadku zbóż ozimych ogromną rolę odgrywają takie składniki, jak azot, magnez, fosfor, potas, miedź. W przypadku tradycyjnej produkcji roślinnej odnotowuje się większe zapotrzebowanie roślin na mangan, czy też siarkę.

Manganem oraz siarką najlepiej dokarmiać późną jesienią. Jest to zdecydowanie o wiele lepszy okres, niż wczesna wiosna. Nawozy stałe również stosuje się późną jesienią, ale również pod koniec wegetacji.
Nawóz dobierany jest na podstawie pH gleby. W ten sposób możemy ustalić optymalne dawki.

Jak nawozić zboża? Nawożenie zbóż jarych mocznikiem, obornikiem zbóż
3.3 (66.67%) 3 votes

Dodaj komentarz