Piątek, 17 sierpnia 2018

Będzie za co budować?

Od 16 sierpnia banki ponownie zaczęły udzielać kredytów na budowę domów na działkach rolnych.

Kamil Pik

Tagi: RIR kredyt dom banki nieruchomości

27 września 2016, aktualizowano: 24-10-2016

Powrót do udzielania kredytów stał się możliwy dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolne­go oraz ustawy o księgach wieczy­stych i hipotece. Warto zauważyć jednak, że finansowanie uzyskają tylko osoby, których działka ma powierzch­nię nie większą niż 3000 mkw. Banki nadal nie chcą kredytować budowy na większych działkach rolnych.


W czym tkwił problem?
Banki nie udzielały kredytów na budowę domów na działkach rolnych od maja, kiedy weszła w życie tzw. ustawa o obrocie grunta­mi rolnymi. - Spowodowała ona problem, który polegał na tym, że hipoteka na takiej działce nie mogła przekraczać wartości tej nierucho­mości - wyjaśnia - Jarosław Sadow­ski, główny analityk firmy Expander. - Jeśli więc nieruchomość była warta np. 50 000 zł, to nie można było uzyskać np. 200 000 zł kredy­tu na budowę domu, gdyż bank nie mógł zabezpieczyć takiej kwoty hipoteką. Było to o tyle dziwne, że po wybudowaniu domu wartość tej działki wraz z domem stałaby się znacznie większa niż 50 000 zł. Kluczo­wa była jednak wycena obowiązu­jąca w dniu nabycia nieruchomości, a nie w przyszłości.

Na szczęście właśnie weszła w życie nowelizacja, która zlikwidowała ten problem. Teraz od razu będzie można na działce wartej np. 50 000 zł ustanowić hipotekę np. na 200 000 zł, choć dom na niej zacznie powstawać dopiero po wypłaceniu kredytu. Obec­nie bez problemu można uzyskać kredyt na budowę, gdy działka rolna jest mniejsza niż 3 tys. mkw., czyli w większości przypadków.

Wciąż bez kredytu powyżej 3000 mkw.
Banki nadal nie chcą udzielać kredy­tów na budowę domu w przypadku, gdy działka rolna ma ponad 3 tysią­ce mkw. Problem polega na tym, że przepisy bardzo ograniczają możliwość sprzedaży takiej nieruchomości. Insty­tucje boją się więc, że w razie, gdyby udzieliły kredytu, który nie byłby spłaca­ny, to miałyby trudności z odzyskaniem swoich pieniędzy poprzez sprzedaż działki.

- W przypadku nieruchomości większych niż 3 tys. mkw. kredyt można uzyskać tylko, jeśli do dnia 30 kwietnia została wydana ostatecz­na decyzja o warunkach zabudowy. W przeciwnym razie kredyt zosta­nie udzielony, gdy według planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów (jeśli nie ma planu) przeznaczenie działki jest inne niż rolne - dodaje Sadowski.

Działki budowlane bez zmian
Oczywiście żadnych problemów z kredytowaniem nie ma w przypad­ku działek budowlanych, nawet jeśli mają dużą powierzchnię.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.