Wtorek, 25 września 2018

DEBIUTY niczego sobie

Sezon targów rolniczych trwa w najlepsze. To nie tylko okazja do spotkań ze specjalistami i odkrywania nowinek dotyczących hodowli i upraw. Targi to także swoisty festiwal w Cannes, podczas którego, zamiast premier filmowych, można podziwiać najnowsze propozycje branży maszyn rolniczych. Oto niektóre z nich.

Dominika Kucharska

Tagi: RiR MASZYNY CIĄGNIKI KOSIARKI

24 czerwca 2016, aktualizowano: 24-06-2016


Nowa zgrabiarka SIPMA ZK 650 WIR z dwoma wirnikami z okładaniem pokosu do środka jest przeznaczona do grabienia zielonki, podsu­szonej zielonki, słomy i siana. Szerokość robo­cza jest regulowana i wynosi od 6,5 do 7,2 m, co umożliwia ustawienie odpowiedniej szero­kości formowanego wału. Przekładnia olejowa zapewnia długotrwałą pracę, a pokrętło bezstop­niową regulację wysokości palców grabiących od podłoża.
Ramę nośną zgrabiarki wykonano z wytrzy­małego profilu zamkniętego. W połączeniu z przednią ramą umożliwia zawieszenie zgrabiar­ki na TUZ ciągnika.


Nowa zgrabiarka SIPMA ma 11 ramion grabią­cych, na których zamocowano po 3 podwójne palce grabiące. Zapewnia to skuteczne zgrabia­nie pokosu oraz ułożenie równego i przewiew­nego wału.
Kolejną zaletą jest możliwość hydrau­licznego składania zgrabiarki do szerokości 2,4 m i wysokości mniejszej niż 4 m. Dzię­ki temu przejazd po drogach publicznych jest ułatwiony. Trójwymiarowe kopiowanie terenu umożliwia bardzo czysty zbiór zgra­bianego materiału.

Nowe ciągniki New Holland T7 HDPremiera New Holland T7 HD w Polsce na pewno do skromnych nie należała. Potężne maszyny zaprezentowano w podwrocławskim „Zamku Topacz". Były muzyka, lasery i gra świateł, ale gwóźdź programu stanowiła oczywiście prezen­tacja nowych ciągników New Holland T7 HD. Dzięki swoim parametrom mogą one realizować najcięższe prace w gospodarstwie, wymagają­ce dużej siły pociągowej. Konstruktorzy marki zadbali o podniesienie efektywności pracy maszyn, co czyni je bardziej rentownymi i wpływa na realizację założeń zrównoważonego rolnictwa.

Nowe ciągniki New Holland wyposażone są w 6-cylindrowe silniki FPT o pojemności 6,7 l. Spełniają one normę czystości spalin Euro IV. Oferowana jest tylko jedna skrzynia biegów - bezstopniowa AutoCommand. Zdziwi się jednak ten, kto spodziewa się takiej samej przekładni, jak w mniejszych modelach serii T7. U dwóch największych przedstawicieli tej rodzi­ny zastosowano skrzynię wzmocnioną, przysto­sowaną do przenoszenia większych obciążeń.

Maksymalna masa całkowita T7 HD może wynosić aż 16 ton. Do tego dodajmy pakiet nawet 20 świateł roboczych, umożliwiający dobrą widoczność przez całą dobę, czy bardzo komfortowe fotele, które docenią operatorzy spędzający w ciągniku wiele godzin. Wszystkie te cechy sprawiły, że model T7 HD został nagro­dzony tytułem Machine of the Year 2016.

Agregat uprawowo-siewny Cirrus marki Amazone


Nowe składane agregaty uprawowo-siewne Cirrus 4003-2 oraz 4003-2C dołączyły do serii zaczepianych maszyn Amazone. Obie są przy­gotowane do współpracy z ISOBUS i w pełni certyfikowane przez AEF. Ich szerokość robocza wynosi 4 m, a transportowa 3 m. Czym różnią się oba modele? Przede wszystkim zbiornikami ziarna. Cirrus 4003-2 posiada otwarty, zwężony zbiornik mieszczący 3 600 l, a 4003-2C jest wypo­sażony w podwójny, zamknięty, zwężony zbior­nik ciśnieniowy o pojemności 4000 l. Ten zbiornik jest podzielony w stosunku 60 do 40 i oprócz siewu jednego rodzaju nasion, oferuje dwie inne możliwości: można nim aplikować albo dwa różne rodzaje materiału siewnego, albo połączyć siew materiału siewnego z siewem nawozu.

4003-2C jest idealny do siewu miesza­nek poplonowych, które podczas transportu w jednym zbiorniku mogą się łatwo odseparo­wać od siebie. Bezpośrednie dozowanie starto­wej dawki nawozu razem z siewem jest pomocne w przyspieszeniu wschodów.

Nowe agregaty zostały stworzone z myślą o gospodarstwach średniej wielkości. Cirrus 4003-2 i 4003-2C idealnie pasują do pracy z ciągnikami wyposażonymi w silniki o mocy między 170 a 200 KM. Dzięki wyposażeniu w opony o profilu Matrix obie maszyny mogą poruszać się po drogach z prędkością do 40 km/h, także z napełnionym zbiornikiem ziarna.

Pomyślano także o szybkim napełnianiu big bagów lub worków. Cirrus 4003-2C jest wypo­sażony w boczny składany pomost załadowczy. Dla Cirrus 4003-2 pomost załadowczy jest ofero­wany jako wyposażenie dodatkowe. Poza tym obie maszyny można wyposażyć w hydrauliczny ślimak napełniający.
Ciągniki Frutteto3 Natural marki SAME Największą zaletą modelu Natural jest szeroki wachlarz konfiguracji, umożliwiający dostosowanie go do poszczególnych potrzeb użytkowników. Ciągniki Frutteto3 Natural dostępne są w wersjach 3- i 4-cylindrowej. Uwagę zwraca układ wtryskowy, wykorzystujący oddzielne pompy dla każdego cylindra. Poza tym zastosowana technologia HRT wykorzystuje popychacze regulowane hydrauliczne, które umożliwiają jak najlepsze kierowanie kątem wyprzedzenia wtrysku paliwa do komory spalania. Pakiet aluminiowych chłodnic jest niewielki, łatwy i szybki w czyszczeniu, także w terenie. Zbiornik oleju napędowego o pojemności 65 litrów zapewnia modelom Frutteto3 Natural autonomię pracy znacznie dłuższą niż normalny dzień roboczy.

Nowe ciągniki pozwalają osiągnąć prędkości 40 km/h, a hamulce tarczowe w kąpieli olejowej, montowane na każdym z kół, gwarantują bezpieczeństwo. Dzięki temu nie jest konieczne automatyczne włączanie napędu na cztery koła podczas hamowania.

Dzięki układowi hydraulicznemu z dedykowaną pompą oraz 4-drogowym rozdzielaczom, ciągniki Frutteto3 Natural oszczędzają użytkownikom problemów z wydatkiem oleju.Podnośnik w wersji standarowej oferuje maksymalny udźwig na zaczepach, wynoszący 3050 kg, natomiast w wersji COMPACT udźwig wynosi 2700 kg. Wał odbioru mocy w standardowym wyposażeniu występuje z niezależnym sterowaniem mechanicznym i sprzęgłem suchym. Wał oferuje standardowe prędkości 540 obr/min i 540 ECO.Ciągnik wyposażono we wskaźniki analogowe, informujące o działaniu maszyny. W zegarach umieszczono również kontrolki ostrzegawcze.

Kosiarki tylne NOVACAT 262 i 302 marki Pöttinger Na rynek trafiła nowa generacja kosiarek tylnych NOVACAT 262 i 302. Obie dostępne są ze spulchniaczem ED lub zgniataczem walcowym RC oraz bez spulchniacza/zgniatacza z formierzem pokosu. Kosiarki mają szerokość roboczą 2,62 i 3,04 m.Centralnym elementem nowych modeli jest hydrauliczne, wahliwe cięgło dolne, umożliwiające proste podłączenie bez przekręcania się ramion podnośnika.Sercem obydwu kosiarek jest belka nożowa NOVACAT z seryjnym systemem szybkiej wymianyostrzy. Spłaszczone powierzchnie stożków, zoptymalizowana przestrzeń przeciwostrzy i optymalne pokrywanie się torów pracy noży zapewniają wygodną i skuteczną pracę.

Obydwa modele można odciążyć hydraulicznie. Dla zapewnienia optymalnego wykorzystania szerokości roboczej, do wyboru, w przypadku NOVACAT 302, są dwa ramiona, pasujące albo do 3 m albo do 3,50 m szerokości kosiarki przedniej. Kosiarka jest stabilizowana przez mały siłownik, uniemożliwiający kołysanie.

Zarówno NOVACAT 262, jak i 302 występują również ze spulchniaczem palcowym ED lub zgniataczem walcowym RC.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.