Wtorek, 25 września 2018

Fot.: Dariusz Bloch

Kalendarium rolnika

W maju i czerwcu nie zabraknie wydarzeń skierowanych do mieszkańców wsi. W programie targi turystyczne, jarmark ekologiczny, szkolenia, forum ochrony środowiska i inne ciekawe spotkania.

Tomasz Skory

Tagi:

6 maja 2016, aktualizowano: 06-05-2016

Lato na wsi czas zacząć
data: 7-8 maja
lokalizacja: Minikowo

Jak co roku zapraszamy do Minikowa na Targi Turystyczno-Ogrodnicze „Lato na Wsi”. To znacząca impreza promująca działalność pozarolniczą oraz dziedzictwo kulturowe i kulinarne województwa kujawsko-pomorskiego. To także doskonała okazja do kupienia dobrych jakościowo sadzonek, uzyskania informacji dotyczących projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin, a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. W zeszłym roku w targach uczestniczyło ponad 217 wystawców i zwiedziło je ponad 18 tysięcy osób!

Ważnym elementem wydarzenia jest promocja gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych, odnawialnych źródeł energii oraz działań sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Targom towarzyszyć będą m.in. Zawody Sikawek Strażackich (sobota), Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, na których zaprezentowanych zostanie ponad tysiąc zwierząt oraz Wystawa Psów Ras Pierwotnych (niedziela).


Idziemy na jarmarkdata: 8 maja
lokalizacja: Kamienica 12 w Bydgoszczy
początek: godz. 10.00

Bydgoski, cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem, czyli fryMARK - niezmiennie odbywa się w co drugą niedzielę miesiąca w Kamienica 12 przy ul. Poznańskiej 12. Najbliższe spotkanie już 8 maja. Od godziny 11 do 15 będzie można skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty oraz zrobić zakupy u lokalnych gospodarzy i twórców. Zainteresowanych możliwością wystawiania się na fryMARKu zachęcamy do kontaktu z organizatorami - adres e-mailowy: kontakt@frymarkbydgoski.pl


Co w polu piszczy?data: 17 maja
lokalizacja: Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Chrząstowie

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie zapraszają na szkolenie zatytułowane „Co w polu piszczy?”. Szczegóły dotyczące spotkania zostaną zmieszczone na stronie internetowej kpodr.pl. Tam też znajduje się formularz zgłoszeniowy, który chętni muszą przesłać do organizatora e-mail: natalia.narewska@kpodr.pl. Swoją obecność można także potwierdzić telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 52 386 72 14.

OSTATECZNY TERMIN ZGŁOSZEŃ TO 13 MAJA


Udało się posegregować?data: 19 maja
lokalizacja: Przysiek
początek: godz. 10.00

Przed nami kolejne już Forum Ochrony Środowiska w Przysieku. Temat przewodni majowego spotkania to „Zarządzanie gospodarką odpadami - ocena funkcjonowania z perspektywy trzech lat”. Przed słuchaczami wystąpią eksperci w tej dziedzinie. Dr inż. Barbara Kozłowska z Politechniki Łódzkiej opowie o idei gospodarki o obiegu zamkniętym oraz o funkcjonowaniu systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Prof. dr hab. Zbigniew Bukowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wygłosi wykład o orzecznictwie sądów administracyjnych w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Natomiast Marek Pawlik z Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wypowie się na temat przestrzegania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w świetle działalności kontrolnej Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.


Dni otwartych drzwidata: 4-5 czerwca
lokalizacja Zarzeczewo
początek: godz. 10.00

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie Oddział w Zarzeczewie po raz kolejny organizuje Dni Otwartych Drzwi. W czasie ich trwania będą miały miejsce liczne wystawy, kiermasze, konkursy dla wystawców i zwiedzających oraz pokazy i występy. Podobnie jak w latach poprzednich, zwiedzającym, a szczególnie rolnikom, zaprezentowane zostaną nie tylko firmy produkujące lub rozprowadzające środki produkcji dla rolnictwa, ale również jednostki obsługujące rolnictwo. W roku 2015 wystawy zwiedziło około 20 tysięcy osób!

Poza tym, w trakcie Dni Otwartych Drzwi przeprowadzone zostaną pokazy prac polowych maszyn rolniczych i korowodu ciągników na terenie przylegającym bezpośrednio do placu wystawowego maszyn rolniczych i ciągników. Udział w pokazach, które są bezpłatne, należy potwierdzić w formularzu zgłoszenia uczestnictwa. W szczególnych sytuacjach zgłoszenia można dokonać w trakcie targów. Potwierdzenie udziału poszczególnych jednostek (na druku Zgłoszenie Uczestnictwa) należy przesłać do 30 kwietnia, pod następującym adresem: Kujawsko-Pomorski ODR Minikowo Oddział w Zarzeczewie, ul. Nizinna 9, 87-801 Włocławek 3.

Szczegółowych informacji udziela komisarz targów Tomasz Bieliński (kom. 723 692 541, e-mail: tomasz.bielinski@kpodr.pl).


Jubileuszowe dni poladata: 18-19 czerwca
lokalizacja: Grubno koło Chełmna
początek: godz. 10.00

Kujawsko-Pomorskie DNI POLA mają już dwudziestoletnią tradycję. Specyfiką tej imprezy jest kolekcja około 250 odmian roślin uprawnych w trakcie wegetacji oraz gatunków roślin energetycznych, zajmująca powierzchnię ok. 3 ha. Na poletkach odmianowych prezentowane są nowoczesne technologie uprawy i różnorodne programy ochrony roślin.

W ramach imprezy odbędą się także: wystawa rolnicza (ciągniki i maszyny rolnicze, budownictwo, wyposażenie budynków inwentarskich, hodowla roślin i nasiennictwo, nawozy, środki ochrony roślin, pasze, usługi dla rolnictwa - prezentowane przez ok. 200 firm), pokazy pracy maszyn rolniczych (godz. 13-14), kiermasze (materiał szkółkarski, rękodzieło, artykuły spożywcze i inne) oraz liczne konsultacje dla mieszkańców wsi.

Organizatorami wydarzenia są: KPODR w Minikowie Oddział w Przysieku, Agro-Sieć Chełmno, Agro-Sieć Maszyny, Zespół Szkół - Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie i Starostwo Powiatowe w Chełmnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.