Wtorek, 25 września 2018

Lato miodem płynące

Ponad 30 pszczelarzy z różnych stron Polski wzięło udział w imprezie „Miodowe lato” w Zarzeczewie.

Renata Napierkowska

Tagi: RIR Miód

15 października 2015, aktualizowano: 15-10-2015

Impreza dla pszczelarzy w Zarzeczewie odbyła się po raz szósty. Dla wystawców i uczestników przygotowano wiele atrakcji, nic więc dziwnego, że na miejscu stawili się pszczelarze nie tylko z naszego województwa, ale z innych regionów, nawet z Mazowsza czy Dolnego Śląska. Na imprezie, oprócz popularnych miodów, można było skosztować i kupić również te rzadko spotykane, jak wrzosowy, faceliowy, bławatkowy czy ze spadzi iglastej.


- Wybór miodów był ogromny. Pszczelarze przywieźli też inne produkty pasieczne, jak np.: pyłki, pierzgę, propolis, czy wyroby z wosku pszczelego. Przy wszystkich stoiskach były degustacje, więc każdy mógł sam się przekonać, jaki rodzaj miodu najlepiej mu smakuje – mówi Laura Maciejewska z oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie.

Jednym z punktów spotkania były prelekcje. Pierwsza z nich była poświęcona apiterapii, a wygłosił ją dr n. med. Arkadiusz Kapliński. Druga prelekcja Marka Podlewskiego z Włocławka była połączona z warsztatami. Mistrz pszczelarstwa mówił o tym, dlaczego w przyrodzie potrzebne są owady zapylające. Podczas warsztatów można było zbudować dom dla pszczół murarek. Powstało ponad 60 uli. Każdy mógł zabrać swoje dzieło do domu.

Organizatorzy zadbali o to, by dzieci się nie nudziły i przygotowali dla nich liczne konkursy oraz zorganizowali zajęcia sportowe. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kowalu przygotował pokaz dań z miodem.

http://m.7dni.pl/2015/10/orig/7f7e5-337567.jpg

- Rozstrzygnięty został również konkurs na miód sezonu. Tytuł ten zdobył miód ogórecznikowy Wiesława Suprowicza z Dolnej Grupy. Drugie miejsce zdobył Jan Junak, właściciel pasieki Gucio w Jerzmanowej za miód akacjowy. Trzecią nagrodę przyznano Tomaszowi Wudarczykowi z Sokołowa za miód faceliowy. Ponadto dla pszczelarzy przygotowaliśmy konkurs wiedzy na temat pszczelarstwa – informuje Laura Maciejewska.

Konkurs na najciekawszą ekspozycję wygrało Przedsiębiorstwo PHU Apikoz z Szewna, a wyróżnienie Pasieka Kujawska Apicom, prowadzona przez Joannę Pawłowską-Tyszko z miejscowości Kaliska.

Zjazd pszczelarzy uświetniły występy zespołów ludowych. Na scenie wystąpili „Swojacy” z Baruchowa, „Jubilatki” z Czarnego oraz „Łęgowianie” z Włocławka. Organizatorami „Miodowego lata” w Zarzeczewie były: ODR Minikowo – oddział w Zarzeczewie i Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.