Wtorek, 25 września 2018

Nowoczesne gospodarstwo

Współcześnie trudno prowadzić gospodarstwo bez korzystania z nowoczesnych technologii. Począwszy od GPS-ów w ciągniku, przez elektroniczne składanie wniosków, po nowoczesne programy komputerowe, tworzone z myślą o rolnikach. Do tego jednak, by te nowinki stały się powszechne w użyciu, droga jeszcze daleka.

Renata Napierkowska

Tagi: Regionalny Informator Rolniczy GPS technologie innowacje rolnictwo

20 lipca 2015, aktualizowano: 20-07-2015

W nowoczesnych gospodarstwach rolnych można natknąć się na nowe maszyny, które wyposażeniem nie odbiegają od luksusowego samochodu. Klimatyzacja i nawigacja satelitarna to wyposażenie nowoczesnego ciągnika rolniczego. Jednak koszt takiej maszyny zamyka się w kwocie kilkuset tysięcy złotych.


Technologie informatyczne w maszynach i urządzeniach rolniczych wykorzystywane są głównie w rolnictwie precyzyjnym. Dzięki wykorzystaniu systemu GPS możliwe jest prowadzenie ciągnika całkowicie automatycznie, bez żadnej ingerencji kierowcy. Podobnie jest z dawkowaniem nawozów, które może być zróżnicowane i dobierane do konkretnego fragmentu pola. Choć wysokie koszty takich systemów niosą za sobą oszczędności w skali całego gospodarstwa, zwłaszcza jeżeli są stosowane na dużych obszarach, to jednak wielu mniejszych i średnich rolników zwyczajnie nie stać na to, by zaopatrywać się w tego rodzaju urządzenia.

Komputer zarządzaDo procesu zarządzania gospodarstwem można zatrudnić komputery. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej możemy zaobserwować coraz większą modernizację rolnictwa. Unijne dopłaty do obszarów rolnych oraz inna pomoc finansowa spowodowały znaczące unowocześnienie technologiczne, nie tylko w zakresie środków transportu, ale również w produkcji. Duże szanse stoją przed polską wsią także pod względem informatyzacji. - Stanowić mogą one uproszczone systemy ERP, znane z innych sektorów gospodarki, a wykorzystane na tym specyficznym rynku. Przykładem takiego oprogramowania może być chociażby Agrar-Office czy Agrosystem. Na rynkach zagranicznych rolnicy mogą wybierać w szerszej palecie dostępnego oprogramowania - czytamy na stronie rządowej www.web.gov.pl.

Firmy oferują również coraz to nowsze rozwiązania dla rolnictwa. Najnowszym polskim programem komputerowym, wspomagającym zarządzanie gospodarstwem rolnym w produkcji roślinnej - przeznaczonym dla rolników prowadzących dowolne zasiewy, niezależnie od posiadanego areału - jest Agro-Asystent. W zarządzaniu hodowlą bydła mlecznego może pomóc program Zootechnik Bydło, który wspomaga zarządzanie stadami bydła w produkcji mlecznej i mięsnej, i jest przeznaczony zarówno dla hodowli małych jak i dużych. Jego główne funkcje to przypominanie o zadaniach do wykonania, prowadzenie księgi bydła, wydruk dokumentów hodowlanych wymaganych przez ARiMR, rejestracja pomiarów mleka i wagi, import danych z SYMLEK, rejestracja danych zdrowotnych i płodnościowych zwierząt, tworzenie zestawień i analiz, graficzna prezentacja wyników oraz selekcja i grupowanie bydła.

Kolejny program AgroPomiar GPS przeznaczony na małe przenośne komputerki Pocket PC z systemem Ms Windows oraz odbiornikiem GPS - zintegrowanym, kablowym lub Bluetooth, ułatwia zarządzanie gruntami. Głównejego funkcje dotyczą: wykonywania pomiarów powierzchni pól, działek ewidencyjnych, upraw i gruntów, użytków, nieużytków i ścieżek, automatyczne obliczanie powierzchni całkowitej, użytkowej i obwodu pola, wstrzymanie pomiaru, aby np. ominąć przeszkodę, wznawianie niedokończonych pomiarów, zapis dowolnej ilości pomiarów w pamięci urządzenia i dodawanie podkładów SHP z działkami ewidencyjnymi.

Bez technologii, jak bez rękiStarsi rolnicy ostrożnie podchodzą do nowinek technologicznych. Wielu nie korzysta z komputera albo, w wyjątkowych sytuacjach, gdy trzeba sprawdzić ceny lub coś kupić czy sprzedać, prosi o pomoc dorastające dzieci. Młodsze pokolenie zaczyna to zmieniać.

Wśród hodowców zwierząt czy plantatorów istnieje spora grupa osób młodych i w średnim wieku, zazwyczaj wykształconych na akademiach rolniczych, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania gospodarstwa bez komputera, choć jeszcze parę lat temu na wsiach były problemy z dostępem do Internetu i jego szybkością. Jedne portale udostępniają internetową giełdę oraz dostarczają szereg informacji, przydatnych w zarządzaniu produkcją, inne służą do robienia drogą internetową zakupów, a jeszcze inne pozwalają bez wychodzenia z domu regulować należności, czy wystawiać faktury.

- Niemal przy każdej okazji korzystam z Internetu. Szukam ogłoszeń i nawiązuję kontakty z firmami, które na przykład zajmują się kupnem czy sprzedażą nasion, często składam zamówienia przez Internet, bo to duża oszczędność czasu. Jeśli chodzi o hodowlę, to w sieci szukam informacji na temat stada podstawowego. Zamawiam też tą drogą większość urządzeń i rzeczy potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa, kupuję książki specjalistyczne, wymieniam się na forum internetowym informacjami z rolnikami podobnych branży. Reguluję w taki sposób rachunki i wystawiam faktury, bo na to, by jeździć za każdym razem do banku, stać w kolejce nie ma czasu - mówi Marzanna Rejniak, która wraz z mężem Tomaszem prowadzi gospodarstwo we wsi Klepary pod Gniewkowem i specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej.

Rynek IT w rolnictwie to wciąż jeszcze nie do końca zagospodarowana nisza, bo brakuje specjalistycznych programów i... fachowców z tej branży. Poszukiwani są oni także w państwach Unii Europejskiej, jednak warunkiem, by programista znalazł pracę w jednej z zagranicznych firm, jest dobra znajomość nie tylko specyfiki rolnej, czy nowoczesnych technologii informatycznych, ale również języków obcych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 16-03-2016 18:20

    Brak ocen 0 0

    - Stary Jasio : Piękna sprawa ta informatyzacja ,programy komputerowe do zarządzania i ewidencjonowania gospodarstwa itp przyklasnąć tylko wspomnę jeszcze o jednym oby nie stały się źródłem informacji o nas dla wszelkiego rodzaju dilerów środków ochrony roślin ,maszyn, nawozów i wszelakiego krwiopijcy rolniczej krwi"

    Odpowiedz