Wtorek, 25 września 2018

Dopłata nie zając, a może...

Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują od połowy marca wnioski o dopłaty bezpośrednie. Na razie jednak zainteresowanie ze strony rolników jest niewielkie. W czerwcu tymczasem może być tłok w biurach i długie kolejki.

Renata Napierkowska

Tagi: RIR Dopłaty rolnicze

15 maja 2015, aktualizowano: 15-05-2015

W tym roku roku zaszły zmiany w przepisach dotyczących ubiegania się przez rolników o tzw. dopłaty bezpośrednie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła zreformowany system wsparcia bezpośredniego na lata 2015-2020. Na razie ruch w biurach powiatowych ARMiR-u jest niewielki.


- Do 9 kwietnia wpłynęły do nas 444 wnioski. To bardzo mało, zważywszy na fakt, że mamy około 4 tysiące beneficjentów. Ta liczba stanowi zaledwie 12 procent. Rolnicy, niestety, czekają ze złożeniem wniosków do ostatniej chwili. Skutek jest taki, że w ostatnim tygodniu przyjmujemy około 1,5 tysiąca wniosków - szacuje Bogumił Szymański, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bydgoszczy.

NIE ZWLEKAJ!Pracownicy nie są w stanie załatwiać od ręki wszystkich petentów. Przedstawiciele biur powiatowych w całym województwie przeprowadzają szkolenia i przypominają rolnikom, by nie zwlekali ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili. Biuro w Bydgoszczy nie jest tu bowiem żadnym wyjątkiem, bo tak samo wygląda sytuacja w Inowrocławiu, Toruniu, Włocławku, Świeciu, Brodnicy czy Nakle.

- Jeśli rolnik przyjdzie w okresie, kiedy nie ma tłoku, to nasz pracownik jest w stanie sprawdzić każdy wniosek, wszystkie pozycje, wychwycić błędy i pomóc beneficjentowi w zrobieniu korekty. Przychodzenie z wnioskami na ostatnią chwilę, działa na szkodę samych zainteresowanych, czyli rolników - dodaje kierownik Bogumił Szymański.

W tym roku wprowadzony został nowy system dotyczący rejestracji wniosków o dopłaty dla rolników. Zmieniły się też przepisy. Wszelką pomocą przy wypełnianiu wniosków służą rolnikom pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Przedstawiciele ODR-u udzielają wskazówek i pomocy na miejscu w biurach powiatowych ARMiR-u. Gospodarze, którzy ubiegają się o dopłaty, mogli też uczestniczyć w szkoleniach, jakie przeprowadzano w każdej gminie. Pracownicy agencji przeprowadzali je wspólnie z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie i przedstawicielami izb rolniczych.

- Na pewno nie powinni zwlekać ze składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie rolnicy, którzy mają niewielkie gospodarstwa, do 15 hektarów, gdzie nie ma dywersyfikacji. W tej chwili jest na sali od 3 do 4 pracowników, zajmujących się wyłącznie obsługą wniosków i oni służą pomocą - przypomina nasz rozmówca.

Strata za zwłokęNa stronie Ministerstwa Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie widnieje zapis, że wnioski o dopłaty będzie można składać od 15 marca do 15 maja. Strona polska prowadzi jednak negocjacje z Unią Europejską o wydłużenie tego terminu ze względu na zmienione zasady związane z udzielaniem dopłat. Nieoficjalnie wiadomo już, że Unia Europejska zgodzi się na takie zmiany, jednak - jak podkreślają szefowie biur powiatowych warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku i nie czekać do ostatniego dnia.

W praktyce gospodarze mają czas na złożenie wniosku o dopłaty aż do 10 lipca. Za każdy jednak dzień zwłoki po 15 czerwca rolnik poniesie straty, gdyż dopłata zostanie pomniejszona o jeden procent. Jeśli ktoś poczeka do końca tego terminu, to otrzyma dopłatę mniejszą nawet o 25 procent!WARTO WIEDZIEĆ:

■ Rolnicy, którzy w 2014 roku ubiegali się o wsparcie bezpośrednie, na początku 2015 r., tak jak dotychczas, otrzymają od ARiMR wstępnie wypełnione wnioski wraz z materiałem graficznym. Wniosek ten będzie zawierał nowe elementy (w tym dodatkowe załączniki itd.), tym niemniej staraniem ARiMR było wypracowanie takiego formularza, by jego wypełnienie nie było zbytnim obciążeniem dla rolnika. Tak jak w latach ubiegłych, wniosek będzie również dostępny na stronach ARiMR.

■ Wraz z wnioskiem rolnik otrzyma instrukcję wypełniania spersonalizowanego wniosku o przyznanie płatności i materiału graficznego na rok 2015.

■ Podobnie do obecnego trybu współpracy, rolnik ubiegający się o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego będzie zobowiązany do złożenia wniosku we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę biurze powiatowym ARiMR.

■ Rolnik, który nie składał wniosku o przyznanie płatności w 2014 roku, będzie mógł pobrać czysty formularz w biurze powiatowym i oddziałach regionalnych ARiMR lub ze strony internetowej www.arimr.gov.pl. Korzystając z platformy aplikacyjnej e-wniosek, umieszczonej na tej stronie, rolnik będzie mógł również złożyć wniosek bezpośrednio przez Internet.

■ Podstawowe terminy obsługi wniosków nie ulegną zmianie, tj. podobnie jak w latach poprzednich rolnik będzie zobowiązany do złożenia wniosku od 15 marca do 15 maja. Dotychczas obowiązujące terminy realizacji płatności również nie ulegną zmianie. Najistotniejsze zmiany w systemie płatności bezpośrednich od 2015 r. dotyczą:
• rodzajów płatności tzw. schematów, o które rolnik będzie mógł się ubiegać;
• wymogów, których spełnienie w gospodarstwie rolnym będzie warunkowało przyznanie rolnikowi poszczególnych płatności.

Katalog realizowanych w Polsce płatności bezpośrednich w 2015 r. obejmuje:
• Jednolitą płatność obszarową (JPO)
• Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu
i środowiska (tzw. płatność za zazielenienie)
• Płatność dla młodych rolników
• Płatność dodatkową (redystrybucyjną)
• Płatności związane z produkcją
• Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.

Ponadto, rolnik będzie miał możliwość przystąpienia do Systemu dla małych gospodarstw. Przyznanie rolnikowi płatności bezpośrednich będzie zależało od spełnienia minimalnych wymogów i kryteriów rolnika aktywnego zawodowo. Ponadto, stworzenie sztucznych warunków, wymaganych do uzyskania wsparcia w sprzeczności z celami prawa unijnego, stanowić będzie podstawę do odmowy przyznania płatności. Rolnicy otrzymujący wsparcie bezpośrednie, z wyjątkiem rolników uczestniczących w systemie dla małych gospodarstw, podlegać będą kontroli na gruncie zasady wzajemnej zgodności. Beneficjenci, otrzymujący płatności bezpośrednie, zobowiązani będą do utrzymywania wszystkich użytków rolnych, łącznie z gruntami, które nie są już wykorzystywane do celów produkcyjnych, w dobrej kulturze.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.