Wtorek, 25 września 2018

Fot.: Thinkstock

Co grozi rolnikowi?

Rolnictwo to niebezpieczny zawód. Najczęściej spotykające rolników wypadki przy pracy to upadki oraz wciągnięcia i uderzenia przez maszyny.

Kamil Pik

Tagi: RIR rolnictwo BHP wypadki

9 października 2014, aktualizowano: 09-10-2014

Jak wynika ze statystyk podanych przez KRUS za pierwsze półrocze 2014 roku, w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 768 zgłoszonych wypadków w rolnictwie. W przypadku 521 z nich wypłacono jednorazowe odszkodowania. Dwa skończyły się śmiercią. Zanotowano także dwa przypadki chorób zawodowych u rolników.


Co się dzieje na wsiCiekawie wygląda zestawienie KRUS-u, pokazujące, co najczęściej przytrafia się rolnikom. Dane procentowe dotyczą ogółu wypadków w skali całej Polski. 48,8 procent zgłoszonych wypadków było upadkiem osób, 13 procent to pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń. Rozmaite uderzenia, przygniecenia czy pogryzienia przez zwierzęta stanowiły 12,3 proc. zdarzeń. Uszczerbek na zdrowiu w wyniku upadku przedmiotów to 9,1 procent zgłoszeń. Zetknięcie się z ostrymi narzędziami ręcznymi i innymi ostrymi przedmiotami to 5,1 procent. Przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu stanowiły 2,0 proc. wypadków. Natomiast uderzenie, przygniecenie przez materiały i przedmioty transportowane mechanicznie lub ręcznie 1,5 procent. 1,2 procent to nagłe zachorowania, 7,0 procent to inne zdarzenia, a pozostałe przypadki stanowią 1,3 proc. zgłoszonych zdarzeń.

Zaniedbują najbardziej oczywistePromocja bezpieczeństwa na wsi to jedno z ważniejszych zadań wykonywanych przez Okręgowe inspektoraty państwowej inspekcji pracy. Co roku pracownicy tej instytucji przeprowadzają też liczne kontrole gospodarstw i prac polowych podczas, których zwracają uwagę na zaniedbania i zagrożenia bezpieczeństwa.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy w okresie żniw przeprowadził takie kontrole u gospodarzy na terenie gmin Szubin, Tuchola, Mogilno, Łasin, Koronowo, Sicienko. Ich wyniki pasują do struktury wypadków, przedstawionej przez KRUS.
Niektóre z zaobserwowanych przypadków mogą zmrozić krew w żyłach pracowników OIP. Bo trudno inaczej zareagować, gdy ktoś próbuje naprawić włączoną maszynę. Największą jednak rolę w takich przypadkach odgrywają osoby z bliskiego otoczenia, które powinny zwrócić uwagę na niebezpieczne zachowanie, jeśli widzą bliskiego ryzykującego własne zdrowie, a czasami i życie. Pamiętajmy, że jedno i drugie mamy tylko jedno.

Najczęściej stwierdzane przez inspekcję pracy nieprawidłowości• nieprawidłowości przy obsłudze kombajnów:
- brak kompletnych osłon mechanizmów napędzających heder - przekładni pasowych i łańcuchowych,
- brak podparcia przyrządu żniwnego przy naprawach,
- nieprawidłowy sposób transportu przyrządu żniwnego po drogach publicznych,
- brak daszku chroniącego operatora kombajnu przed pyłem i słońcem,
- uszkodzone drabinki wiodące do pomostu operatora kombajnu,
- niesprawne sygnalizacje świetlne
• niebezpieczna obsługa pras do słomy - brak osłon części ruchomych czy usuwanie słomy, która zapchała prasę przy włączonym napędzie
• zły stan burt w przyczepach rolniczych i często brak sygnalizacji świetlnej oraz oznakowania trójkątem ostrzegawczym, brak homologacji przyczep
• niewłaściwy stan techniczny ciągników:
- użytkowanie ciągników rolniczych bez osłon WOM,
- użytkowanie ciągników bez kabiny lub ramy,
- zły stan ogumienia i układów kierowniczych, hamulcowych,
• brak lub niekompletne osłony wałów przegubowo-teleskopowych
• niebezpieczny przewóz osób w nieprzystosowanej kabinie lub na błotnikach maszyn
• niebezpieczny przewóz osób na załadowanych przyczepach,
• wykonywanie przeglądu lub napraw maszyn przy włączonym napędzi