Wtorek, 25 września 2018

Fot.: Kamil Pik

Setki odmian w jednym miejscu

Zanim wjedziemy do wsi Grubno, przejeżdżamy pośród pól, obsianych rozmaitymi zbożami. To swoiste preludium do tego, co czeka odwiedzających co roku Dni Pola.

Kamil Pik

Tagi: Dni Pola Grubno Wydarzenia uprawy nasiona rośliny zboża

15 lipca 2014, aktualizowano: 24-07-2014

Dni Pola w Grubnie to unikalna impreza, której punktem centralnym jest doświadczalna uprawa roślin. Na specjalnie przygotowanych poletkach specjaliści z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oddział w Przysieku wraz z firmami z branży nasienniczej i chemicznej uprawiają wybrane odmiany roślin, stwarzając im niemal identyczne warunki. Wszystko po to, aby rolnicy przyjeżdżający tu w czerwcu mogli porównać i wybrać najbardziej odpowiadające im rośliny.
O tegorocznej wystawie opowiedział nam na miejscu Marek Radzimierski z przysieckiego oddziału KP ODR w Minikowie. - Na naszych poletkach pokazowych prezentujemy 282 odmiany roślin, z czego osiemdziesiąt procent to nowości, które wchodzą na rynek. Pokazujemy także odmiany, które już się wśród rolników utrwaliły i są pożądane.


Kolekcja w Grubnie jest uprawiana praktycznie od dwudziestu lat, ale w ciągu ostatnich czterech-pięciu można zaobserwować zdecydowaną zmianę w postrzeganiu jej przez rolników. - Rośnie zainteresowanie merytoryczne, rolnicy coraz bardziej wgryzają się w temat, zbierają informacje, fotografują rośliny, wypytują przedstawicieli firm, zajmujących się ochroną roślin. W efekcie przekłada się to na praktykę prowadzenia przez nich upraw, wybierają bowiem te odmiany, które najlepiej pasują do warunków i potrzeb ich gospodarstw - mówił o swoich spostrzeżeniach pan Marek.
Podczas tegorocznych Dni Pola zaprezentowano m.in. praktycznie wszystkie gatunki zbóż, rzepak, kukurydzę czy rośliny strączkowe. Zobaczyć można było również takie rośliny poplonowe jak: facelia, rzepa oleista, gorczyca. A zainteresowani znaleźli także słonecznik czy soję. Wiele ciekawych nowości prezentowały także firmy chemiczne, oferujące preparaty i technologie ochrony roślin.
- Ciekawostką jest pokaz tzw. przewódek, czyli zbóż jarych, wysiewanych w terminach jesiennych. W tym roku zademonstrowaliśmy w tym zakresie cztery odmiany pszenicy, dwie odmiany pszenżyta i jedną żyta. Wszystkie z tych jarych zbóż zostały wysiane 30 października. Łatwo więc można je było porównać z tymi samymi odmianami, wysiewanymi na wiosnę - relacjonował Radzimierski.

Szczególną uwagę warto było również zwrócić na doświadczenie przygotowane przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. - Przeprowadzone na przykładzie łubinu dotyczyło ono wpływu terminów wysiewu roślin strączkowych na kwitnienie. Wysiew przeprowadzono w pięciu terminach, a teraz mogliśmy zaobserwować, jak to wpłynęło na rozwój upraw. Które z nich wyrosły najlepiej, które nieco gorzej, a którym termin zasiania nie posłużył w ogóle. Oczywiście, nie każdego roku ten sam termin wysiewu okaże się optymalny - komentował doradca ODR.

Oczywiście Dni Pola to nie tylko poletka doświadczalne, ale także wiele ciekawych wystaw i pokazów. Na rozstawionych na sporym obszarze stoiskach można było zapoznać się z najnowszymi ciągnikami, kombajnami, prasami oraz bezlikiem innych maszyn rolniczych. A przedstawiciele sprzedających je firm odpowiadali na wszystkie pytania. Prasę, agregaty uprawowo-siewne czy opryskiwacze można było zobaczyć także w akcji. Pokazy polowe są zawsze efektownym punktem programu i niezmiennie przyciągają tłumy widzów. Tak było i tym razem. Gdy maszyny ruszyły do akcji ,odwiedzający Dni Pola tłumnie zgromadzili się wokół terenu pokazów, opuszczając na ten czas stragany, stosika i kolekcję zbóż. Impreza w Grubnie z roku na rok nabiera wagi i rozmachu. Po wzięciu w niej udziału z niecierpliwością czekamy na to, co nam zademonstrują organizatorzy za rok.


Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (18) »