Wtorek, 25 września 2018

Fot.: Thinkstock

W czym trzymać paliwo?

Nie sposób wyobrazić sobie pracę w gospodarstwie bez udziału maszyn. Ponieważ ciągnik czy kombajn mało nie palą, wielu rolników przygotowuje sobie paliwo na zapas.

Rafał Kruk

Tagi:

10 marca 2014, aktualizowano: 11-03-2014

Szacuje się, że na jeden hektar gruntów ornych zużywa się rocznie 120 litrów oleju napędowego. Średnia wielkość gospodarstwa rolnego w województwie kujawsko-pomorskim wynosi 15 ha, nie trudno obliczyć więc, że statystyczny rolnik z naszego regionu zużywa 1800 litrów paliwa w ciągu roku.
- Do najbliższej stacji mam parę ładnych kilometrów, nie wyobrażam sobie za każdym razem jeździć na miejsce, by zatankować. Leję paliwo do beczek, zostawiam w składziku i jak potrzeba, to mam zapas pod ręką - mówi Andrzej Lipiński.
Gospodarz, podobnie jak wielu kolegów po fachu, zastanawia się teraz, czego spodziewać się po zmianie przepisów dotyczących przechowywania paliw. Na początku nowego roku zaczęło obowiązywać nowe prawo, precyzujące warunki, w jakich odbywać ma się komercyjne przechowywanie paliw. Co zmienia to jednak dla indywidualnych rolników?
- Nic, ponieważ już od 2010 roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra, osoby przechowujące paliwo w gospodarstwie rolnym na własny użytek, zobowiązane są trzymać je w zbiorniku naziemnym, dwupłaszczowym o pojemności do pięciu tysięcy litrów - tłumaczy Anna Nadolska z toruńskiej firmy SWIMER.
Przypomina, że maksymalną objętość magazynowanego paliwa określają przepisy przeciwpożarowe. Zakłada się bowiem, że jeden zastęp straży pożarnej jest w stanie ugasić do pięciu tysięcy litrów płonącego oleju. Przepisy dotyczące liczby warstw, jakie posiadać musi kontener na paliwo, wprowadzone zostały natomiast z myślą o ochronie środowiska.
- Zbiorniki dwupłaszczowe są znacznie bezpieczniejsze, bo bez względu na to, czy uszkodzeniu ulegnie płaszcz zewnętrzny, czy wewnętrzny, paliwo nie wydostanie się środka i nie zanieczyści gruntu - mówi Anna Nadolska.
Sam pomysł rozszerzenia liczby podmiotów zobowiązanych do przestrzegania zaostrzonych przepisów wcale nie jest nowy. Po prostu niedawno upłynął ostateczny termin, do którego stacje paliw miały dostosować zbiorniki do wymogów bezpieczeństwa. Muszą być one wyposażone, m.in. w urządzenia zabezpieczające przed przenikaniem paliw do gruntu, przyrządy do pomiaru i monitorowania stanu magazynowanych produktów i system sygnalizacji przecieków.
- W związku z tym, że stacje paliw czekać będą teraz kontrole, niewykluczone, że pojawią się one również w gospodarstwach. Stąd też pewnie przekonanie u osób prywatnych, że coś się zmieniło - słyszymy.
Przypomnijmy jeszcze, że przydomowe magazyny z paliwem powinny być wyposażone w pompę do tankowania lub przepompowywania paliwa. Obecnie już jednak większość dostępnych na rynku zbiorników ma taką pompą z dystrybutorem.

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 01-07-2014 09:23

  Brak ocen 0 0

  - ml: par. 11 rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

  Odpowiedz

 2. 30-03-2014 12:35

  Oceniono 4 razy 4 0

  - bzdura: Proszę mi podać przepis który precyzuje że w gospodarstwie musi to być zbiornik dwupłaszczowy.

  Odpowiedz